Nowa strona Fotografii Ślubnej nowy blog zapraszamy serdecznie do odwiedzin  

Blog poświęcony będzie fotografii ślubnej. Skierowany jest głównie do panien młodych i panów młodych, ale trafią się z pewnością sesje fashion, beauty, portretowe, zdjecia reportażowe.

Pojawią się również będą artykuły jak wybrać fotografa ślubnego o co go zapytać i jak uniknąć wielu błędów przy wyborze fotografa Ślubnego. Na pewno pojawi się poradnik jak przygotować swój wymarzony ślub i wesele aby na zdjęciach wyglądało bajecznie. Wbrew pozorom to nie tylko praca fotografa ślubnego ma wpływ na jakość końcową reportażu fotograficznego, wiele pracy czeka też parę młoda. Dla zapracowanych bądź leniwych dobrym rozwiązaniem jest konsultant ślubny który zadba o wszystko i dopilnuje za nas każdego detalu, obecnie coraz modniejsza forma przygotowywanie ślubów i przyjęć weselnych.   

To wszystko i wiele innych znajdzie się na tym blogu.

Zaczynamy 

 

Reportaż ślubny – unikalna pamiątka na zawsze

Przygotowywanie się do ślubu to spore wyzwanie. Wynika to z rangi tego wydarzenia. Dla wszystkich zakochanych jest to święto ich miłości, dzień w którym młoda para dzieli się swoim szczęściem ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Z założenia ślub i wesele ma się raz w życiu, dlatego w tym dniu nie ma miejsca na prowizorkę. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik.

 

Ten wyjątkowy dzień można przeżyć bez stresu – nie chcąc martwić się o detale w trakcie przygotowań do ślubu, należy zaufać profesjonalistom, między innymi tym z zakresu mody, urody, florystyki, muzyki. Ogromną rolę w tym dniu odgrywa również fotograf ślubny. Wykonany przez niego reportaż ślubny pozwoli wracać wspomnieniami do tego dnia za każdym razem, gdy małżonkowie będą mieli na to ochotę. Warto jednak wyjaśnić, czym jest reportaż ślubny, z jakich elementów się składa i od czego zależy jego cena.

Cechy dobrego reportażu ślubnego

Reportaż ślubny wyróżnia się tym, że przedstawia tylko i wyłącznie rzeczywiste zdarzenia. Nie ma on nic wspólnego z wyreżyserowanymi sesjami zdjęciowymi – scenami w plenerze. Reportaż ślubny nie obejmuje ujęć, na które para młoda umawia się z fotografem. Jego nadrzędnym zadaniem jest uchwycenie chwili na “gorąco”. Jest to sposobów opowiedzenia pewnej historii, w tym przypadku historii pewnego ślubu dwójki zakochanych osób w otoczeniu najbliższych. Ma on wciągać obserwatora w ciąg wydarzeń prezentowanych na nie pozowanych i nieplanowanych zdjęciach.

Fotograf ślubny przygotowujący reportaż “poluje” na momenty, w których Młoda Para i zaproszeni gości pokazują prawdziwe uczucia, których nie da się zagrać. Utrwala on na zdjęciach ulotne momenty, które nigdy się nie powtórzą. Jego zadaniem jest uchwycenie tego wszystkiego co prawdziwe i naturalne – śmiech, łzy szczęścia, emocje, słowa. Oglądając zdjęcia z tego dnia powinno się czuć to wszystko co czuli uczestnicy wydarzenia. Jeśli się to uda to oznacza, że fotorelacja z uroczystości jest udana. Można zatem stwierdzić, że dobry reportaż ślubny to sztuka obserwacji. Mogłoby się wydawać to proste, przecież każdy potrafi robić zdjęcia. Otóż nic bardziej mylnego, bowiem nie każdy gość weselny widząc fotografa jest w stanie zachowywać się naturalnie. Jedynie profesjonalista jest w stanie pracować w takich warunkach, w czasie ślubu staje się jednym z jego uczestników. Kluczem do sukcesu jest dyskrecja ekipy odpowiedzialnej za robienie zdjęć na ślubie. Fotograf nie może ingerować w przebieg wydarzeń, tylko wtedy ma się szansę na przygotowanie wiarygodnego materiału.

Jakie elementy wchodzą w skład reportażu ślubnego?

O tym, jak ma wyglądać reportaż ślubny decydują sami zainteresowani, czyli narzeczeni. Oni najlepiej wiedzą, które elementy tego doniosłego wydarzenia są dla nich najważniejsze. Fotograf jedynie doradza, proponuje scenariusz reportażu, który może uwzględniać przygotowania pary młodej w domu, czyli układanie fryzury, robienie makijażu, ubieranie się. Robione są zdjęcia obrączek, sukienki, biżuterii, butów i innych elementów. Rejestrowane jest pierwsze spotkanie zakochanych w strojach ślubnych, które nierzadko jest bardzo wzruszającym momentem. Reportaż ślubny obejmuje również błogosławieństwo od rodziców, uroczystości zaślubin w kościele, czy też w urzędzie stanu cywilnego, wesele (w tym między innymi pierwszy taniec i oczepiny) i może też uwzględniać poprawiny. Pojawia się pytanie, czego nie zawiera reportaż? Otóż, nie ma w nim miejsca na grę i udawanie. Narzeczeni w trakcie uroczystości powinni zapomnieć o kamerze. Nie można myśleć o tym jak się wypadnie na małym ekranie, tylko przeżywać to co się aktualnie dzieje. Wbrew pozorom wyjdzie to tylko na dobre.

Co jeszcze należy wiedzieć o reportażu ślubnym?

Cena reportażu ślubnego w Gliwicach i innych polskich miastach jest bardzo zróżnicowana. Tego rodzaju usługa jest wyceniana w zależności od daty oraz zakresu godzin jaki ma objąć. Jak już wspomniano, to jaką część uroczystości obejmuje reportaż ślubny zależy od decyzji narzeczonych. Wybierając fotografa należy zwrócić uwagę na obszar jego działalności, trzeba zorientować się, czy ma on doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. W tym szczególnym dniu warto mieć obok siebie fotografa, który wie jak zrobić dobry reportaż ślubny, i takiego, który wyróżnia się z pasją i zmysłem artystycznym. Należy znaleźć specjalistę będącego w stanie właściwe wyczuć chwilę, dyskretnego i znającego się na odpowiednim kadrowaniu pojedynczych elementów.