Reportaż

Reportaż, czyli opowiadanie historii za pomocą zdjęć, to jeden z gatunków fotografii, w której się specjalizuję. Przygotowywane przeze mnie relacje z określonych wydarzeń składają się z trzech najważniejszych części. Każdy reportaż musi mieć wyraźny początek, punkt kulminacyjny i zakończenie. Zachowanie widocznej chronologii sprawia, że ciąg obrazów nabiera sensu, nawet jeśli odbiorca nie miał okazji uczestniczyć w wydarzeniu. Logiczna kolejność zdjęć sprawia, że słowa stają się zbędne.

Fotografia reportażowa kojarzy się głównie z relacjonowaniem wydarzeń politycznych. Znany jest również reportaż wojenny, sportowy i podróżniczy. Istnieje jednak możliwość przygotowania takiej fotorelacji z bardziej codziennych zdarzeń np. ze zjazdu szkolnego, konferencji, pokazu mody. Celem przygotowywanych przeze mnie reportaży jest wzbudzenie w odbiorcy jakiegoś konkretnego uczucia, pobudzenie zmysłów. Moim zadaniem jako fotografa z Gliwic, jest wyłapywanie najważniejszych, przesyconych emocjami momentów i uwiecznianie ich. Pracując z aparatem w dłoni jestem obserwatorem, który w żaden sposób nie może ingerować w przebieg zdarzenia. Reportaż nie ma nic wspólnego z wyreżyserowanymi sesjami zdjęciowymi.

Biorąc pod uwagę sprzęt używany w fotografii reportażowej, na szczególną uwagę zasługuje kwestia wyboru obiektywu. Zastosowanie znajduje zarówno obiektyw stało ogniskowy, krótkoogniskowy jak i typu zoom. To z czego należy zrezygnować to lampa błyskowa, która dość długo się ładuje, co nie służy nieplanowanym zdjęciom.

Reportaż przygotowany przeze mnie to idealna pamiątka dla organizatorów wydarzenia, ale też dla samych uczestników. Oglądając fotorelację obserwator ma wrażenie, jakby jeszcze raz brał udział w danym spotkaniu.

Co więcej, uwiecznienie na zdjęciach najważniejszych chwil konkretnego zdarzenia może stać się wskazówką  czy też podpowiedzią  którą, można wykorzystać przy okazji organizowania kolejnego zjazdu, czy pokazu. Reportaż może pokazać niedociągnięcia organizacyjne, które w przyszłości można poprawić.

Zapraszam.

 

Kopalnia Bełchatów

Elektrownia w Żarnowcu

Boże Ciało Lipiny

Huta

Mistrzostwa Tańca

Żwirownia

Zamek Bolków

Zamek Chojnik

Zamek Grodno

Stocznia Gdańska

Port Gdański

Zamek Książ

Zamek Świny