Ślub

Ślub to marzenie Pary Młodej, zwieńczenie miłości, cudowne i piękne rodzinne wydarzenie. To tak oczywiście w skrócie. Ślub to jednak nie tylko wyidealizowana uroczystość. Ślub to też sporo formalności i przeróżnych wyborów.

Jaki będzie Wasz ślub, zależy oczywiście od Was. Możecie wziąć go w kościele, urzędzie czy w lesie. Jednak formalności Was nie ominą. Dziś więcej o rodzajach ślubów w Polsce. Także o tym, co trzeba załatwić, by stanąć na  ślubnym kobiercu. 

Wybór fotografa ślubnego? Oferta dopasowana do Ciebie czeka tutaj.

Ślub w Polsce

Ślub cywilny, ślub konkordatowy, ślub kościelny, ślub jednostronny, ślub ekumeniczny, ślub humanistyczny. To tylko część ślubów w Polsce. Znacie je wszystkie? Wiecie, czym się od siebie różnią? Czy każdy może zawrzeć np. ślub jednostronny? Czy może ślub zawrzeć para jednopłciowa? Czy można wziąć ślub dla samej ceremonii i dla samych siebie?

Po co ślub

Po co ślub? Z pewnością nie po to, by dobrze bawić się na weselu. Ślub ma przede wszystkim skutki cywilno-prawne. Może mało romantyczne, ale prawdziwe.

Ślub z definicji to uroczystość zawarcia małżeństwa i początek nowej rodziny. We wszystkich zakątkach i we wszystkich społecznościach jest jednym z najważniejszych dni w życiu Par Młodych. Najczęściej ślub wiąże się z wieloma rytuałami połączonymi i charakterystycznymi dla określonych kultur i zwyczajów religijnych. Obrzędy ślubne mają za zadanie usankcjonowanie ślubu oraz potwierdzenie jego ważności. 

Dziś to też trochę się zmienia. Często o ślubie marzą osoby, które w świetle naszego prawa zawrzeć go nie mogą. Jakie mają możliwości? Zapraszam dalej. 

 

Ślub - wszystko, co powinniście wiedzieć o ślubach w Polsce

Jakie prawne regulacje dotyczące ślubów mamy w Polsce? Jakie śluby można zawrzeć? Co jest potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego, gdzie ślub może się odbyć? Co to ślub humanistyczny? Czy można wziąć ślub z osobą innego wyznania? Czy można poślubić osobę tej samej płci? Na te pytania chciałbym odpowiedzieć właśnie w tym poradniku.

Ślub 1

Do czego potrzebny jest ślub

Ślub i jego skutki cywilno - prawne

Z punktu widzenia prawa ślub to tak naprawdę umowa. Zawarta jest pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy zdecydowali się razem iść przez życie. Ma dalekosiężne skutki, które obejmują zarówno sferę majątkową, jak i administracyjną.

Zawarcie związku małżeńskiego sankcjonuje polskie prawo małżeńskie. Te z kolei jest częścią prawa rodzinnego. Prawo małżeńskie w Polsce zakłada, że związek małżeński zawrzeć mogą dwie osoby odmiennej płci. Zawsze pozostawać muszą w stanie wolnym.

Ślub wiąże się więc z prawami i obowiązkami współmałżonków. Jego zawarcie ułatwia im dalsze wspólne życie. Bez tego „papierka” trudno o reprezentowanie gdziekolwiek drugiej osoby. Trudno uzyskać dostęp do informacji medycznych. Brak ślubu powoduje też wiele problemów związanych z dziedziczeniem. Tyle ze strony prawnej ślubu. Jednak my tutaj chcemy też o ślubie porozmawiać w innym kontekście. Przecież tu też chodzi o miłość, uczucia i chęć pójścia przez życie ramię w ramię.

Ślub 2

Ślub na dobre i na złe

Myśląc o ślubie, zdajemy sobie sprawę, że jest to poważna decyzja. Nie podejmuje jej się z kaprysu czy pod wpływem chwili. Więzy małżeńskie łączą dwoje ludzi na całe życie- przynajmniej tak jest w założeniu. Ślub bierze się na dobre i na złe. Tym samym deklaruje się swoją obecność, wsparcie i pomoc zarówno w zdrowiu, jak i chorobie. Oświadczamy naszej drugiej połówce, że jest od tej chwili częścią nas samych. Że tak samo będziemy o nią dbać i zabiegać. To takie dwa aspekty zawarcia związku małżeńskiego. Z jednej strony jakby nie było umowa wraz z prawami i obowiązkami z niej wynikającymi. Z drugiej strony ślub to obietnica składana ukochanej osobie, pełna miłości i nadziei na przyszłość.

Ślub 3

Rodzaje ślubów w Polsce

Kto i jak może wziąć ślub w Polsce? 

Chcę tu dla Was wziąć śluby w Polsce pod lupę. W jednym miejscu zgromadzić to, co o ślubach w kwestiach formalnych można się dowiedzieć. Jak wiadomo śluby dzielimy na śluby cywilne ( świeckie) i te kościelne – czyli śluby wyznaniowe.

Jeszcze do niedawna, wstępując w związek małżeński, trzeba było najpierw udać się do USC. Tam brało się ślub w świetle prawa. Kolejnym krokiem był ślub kościelny. W latach 90 ubiegłego wieku zawarto umowę między Polską a Stolicą Apostolską. Dzięki niej umożliwiono zawieranie ślubów konkordatowych. Ślub konkordatowy to ślub niosący za sobą zarówno skutki wyznaniowe, jak i prawne. Ślub cywilny, ślub kościelny i ślub konkordatowy to 3 rodzaje ślubów, które większość z nas zna.

Nietypowe śluby w Polsce 

W Polsce istnieją jednak jeszcze dwa typy ślubów, o których może nie wszyscy wiedzą. Otwierają one możliwości dla wielu par. Mamy więc ślub humanistyczny. Nie niesie on wprawdzie za sobą żadnych skutków prawnych ani tym bardziej wyznaniowych. Jednak w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym ślubem w Polsce. W centrum tego ślubu jest człowiek, jako jednostka. Człowiek, który w uroczysty sposób powiedzieć drugiemu człowiekowi „kocham Cię i chcę razem z Tobą iść przez życie”.

Potrzebujesz fotografa na ślub cywilny lub humanistyczny-napisz, przygotuję ofertę.

Oprócz mało znanego ślubu humanistycznego, mamy też ślub jednostronny zwany też ślubem ekumenicznym. Ślub jednostronny jest rozwiązaniem dla osób, które uczuciem obdarzyły kogoś o odmiennym wyznaniu lub poglądach w sprawie wiary. Miłość nie wybiera i często chodzi swoimi ścieżkami. Ślub zawsze jest takim bardziej lub mniej formalnym początkiem nowego wspólnego życia.

Ślub 4

Formalności związane ze ślubem

Planowanie ślubu

Ślub to nie tylko biała suknia, sala weselna, tort i cała ta otoczka. W ślubnej euforii pamiętać jednak trzeba o całkiem sporej ilości spraw formalnych. Zanim ta wyczekana i wyśniona chwila nastąpi, trzeba zgromadzić całkiem sporo dokumentów.

Planowanie ślubu to przede wszystkim dopełnienie pewnych formalności. Ścieżka formalności ślubnych będzie się różnić w zależności od tego, jaki ślub planujecie.

Trochę inne dokumenty potrzebne będą do ślubu cywilnego, inne do kościelnego. Jeszcze inne wymagane są w przypadku ślubu konkordatowego. Wszystkie rodzaje ślubów łączy to, iż termin ślubu na pewno trzeba zarezerwować odpowiednio wcześniej. Dotyczy to zarówno ślubu w urzędzie, ślubu w kościele czy też ślubu w plenerze.  Warto też odpowiednio wcześniej zorientować się, co jest potrzebne i skompletować dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa.

Ślub 5

Ślub świecki czy kościelny

To, jaki ślub zawrze dana para, zależy tylko i wyłącznie od nich samych. Od ich przekonań i potrzeb. Właściwie wszystko powinno być jasne. Osoby wierzące biorą ślub kościelny a niewierzące, czy też niepraktykujące – ślubują w urzędzie. Nie zawsze to wszystko jest jednak tak oczywiste i proste. Biorąc tylko ślub kościelny, nie stajemy się małżonkami w świetle prawa, a przecież chyba o to też chodzi. Rozwiązaniem jest oczywiście ślub konkordatowy, który w obecnej chwili jest większością ślubów zawieranych w kościele. Ślub cywilny, obecnie coraz częściej wybierany przez Pary Młode, daje z kolei małżeństwu osobowość prawną. Różnica pomiędzy ślubem cywilnym a kościelnym – i to duża- jest też w przypadku ewentualnego rozwodu. Rozwód otrzymać można tylko w świetle prawa. Kościół nie uznaje rozwodów, można ewentualnie dążyć do unieważnienia małżeństwa.

W obu przypadkach trudno mówić o wyższości jednego ślubu nad drugim. Obie uroczystości są ważne. Mogą być tak samo piękne i dopracowane w najmniejszym szczególe.

Ślub cywilny

Statystyki w Polsce mówią, że co trzeci ślub obecnie jest ślubem cywilnym. Powodów jest ku temu sporo. Od przekonań religijnych, przez względy praktyczne, aż do chęci zawarcia małżeństwa w sposób kameralny w plenerze. W przypadku ślubu cywilnego nie obowiązuje rejonizacja. Dlatego czasem to też warunkuje chęć takiego, a nie innego sposobu zawarcia związku małżeńskiego. Jest łatwiej np. zorganizować wesele nad morzem lub w górach biorąc po prostu ślub cywilny. Ślub cywilny w plenerze jest również coraz bardziej popularny wśród polskich Par Młodych.

Aby wziąć ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, konieczne jest oczywiście dopełnienie pewnych formalności. Jakie kroki i dokumenty są potrzebne do ślubu cywilnego?

Ślub cywilny krok po kroku

Formalności związane ze ślubem cywilnym  

Pierwszy krok do ślubu cywilnego to udanie się do USC. Tam wymagane jest złożenie oświadczenia zapewniającego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalenie terminu ślubu. Ślub cywilny może wziąć osoba:

  • Pełnoletnia, lub 16-letnia po uzyskaniu zgody sądu.

  • Niebędąca w innym związku małżeńskim

  • Niespokrewniona ani niespowinowacona ze sobą.

Kto nie może zawrzeć ślubu cywilnego? Jakie są przeciwwskazania do zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie?

Ślubu cywilnego nie może wziąć:

  • Osoba ubezwłasnowolniona.

  • Osoba niepełnoletnia bez uprzedniej zgody sądu.

  • Osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo- chyba, że sąd zdecyduje inaczej.

- Data ślubu cywilnego. Od momentu złożenia oświadczenia o chęci zawarcia związku małżeńskiego, a datą ślubu cywilnego musi minąć, co najmniej 31 dni, ale nie więcej niż 6 miesięcy. Tyle bowiem ważne jest oświadczenie o okolicznościach wyłączających zawarcie małżeństwa.

- W jakim Urzędzie złożyć wniosek o wyznaczenie terminu ślubu cywilnego? Urząd stanu cywilnego, w jakim składacie wniosek, musi być urzędem właściwym dla miejsca, w którym chcecie się pobrać.

- Przed wizytą w USC w celu rezerwacji terminu ślubu trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić przed rezerwacją terminu ślubu cywilnego?

  • Dokumenty tożsamości.

  • Dowód opłaty skarbowej.

  • Odpisy aktów stanu cywilnego nie są konieczne, gdyż są one w systemie USC.

  • Odpis aktów cywilnych przetłumaczonych na język polski. W przypadku obywateli Polski posiadających jakiekolwiek zagraniczne akty cywilne.

To podstawowe kroki, które podjąć musicie, jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny. Wszystkie ewentualne niejasności z pewnością wyjaśni Wam kierownik lub pracownik USC.  

Ślub cywilny z cudzoziemcem

W naszych czasach ślub z obcokrajowcem nie jest już niczym niezwykłym. Coraz więcej Par Młodych stających na ślubnym kobiercu to związki międzynarodowe.

Jakie formalności są wymagane do zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem? Jakie dokumenty są wymagane do międzynarodowego ślubu cywilnego?

Oprócz dokumentów, które obowiązują przy standardowym zawarciu związku małżeńskiego w urzędzie, przy ślubie z obcokrajowcem wymagane jest kilka dodatkowych. Osoba będąca cudzoziemcem, a chcąca wziąć ślub z obywatelem (obywatelką) Polski musi przedstawić poniższe dokumenty.  

  • Dokument potwierdzający, że dana osoba może zawrzeć związek małżeński według prawa kraju, z którego pochodzi.

  • Odpisy aktów cywilnych przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

  • Jeśli obcokrajowiec chcący zawrzeć związek cywilny w Polsce nie posługuje się językiem polskim, wymagana jest również obecność tłumacza lub biegłego.

Ślub cywilny w plenerze 

Polska również ulega modzie ślubnej i coraz chętniej sięga po śluby plenerowe. Zupełnie inna atmosfera ślubu plenerowego, możliwość zorganizowania go w dowolnym miejscu wybranym przez Parę Młodą sprawia, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Ślub cywilny w plenerze jest zdecydowanie łatwiejszy do załatwienia niż kościelny ślub plenerowy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć ślub cywilny w plenerze?

  • Uzyskać zgodę USC na ślub w plenerze. Udajecie się do urzędu zgodnego z miejscem ślubu.

  • Zgoda właściciela miejsca, gdzie ślub jest planowany.

  • Uiszczenie opłaty za ślub cywilny w plenerze. Koszt ślubu w plenerze to z reguły ok. 1000 zł.

Dla kogo ślub cywilny

Na ślub cywilny często decydują się Pary Młode niebędące mocno związane z wiarą. Nie bez znaczenia pozostaje na pewno fakt, iż organizacja ślubu w USC jest obciążona mniejszymi kosztami. Mniej też w niej formalności do dopełnienia. Często też ślub cywilny jest zdecydowanie bardziej kameralny niż ślub w kościele. Niejednokrotnie będzie to na przykład tylko Młoda Para wraz ze świadkami i towarzyszącym im fotografem ślubnym, który uwieczni te wyjątkowe chwile. Ślub cywilny może być jednak równie piękny i doniosły, jak ten w murach kościoła.

Ślub kościelny

Kiedyś ślub kościelny był dopełnieniem ślubu cywilnego. Dopiero po zawarciu obu małżeństwo było ważne zarówno w świetle prawa, jak i wiary. Obecnie Młode Pary ślubujące w kościele raczej wybierają opcję ślubu konkordatowego, który daje skutki również prawne.

Czy istnieje możliwość zawarcia małżeństwa kanonicznego bez ślubu cywilnego? Wiadomo, że sam ślub kościelny nie niesie za sobą skutków cywilnych. Osoby zawierające małżeństwo tylko w kościele w świetle prawa małżeństwem nie są. Bywają jednak przypadki, gdy dwie osoby chcą zawrzeć właśnie małżeństwo sakramentalne bez konsekwencji prawnych. Wynika to najczęściej z ich potrzeb związanych z wiarą, a jednocześnie chęci pozostania w rozłączności majątkowej. Prawo kanoniczne w Polsce dopuszcza w określonych przypadkach możliwość zawarcia tylko i wyłącznie ślubu kościelnego. Taką decyzję wydać musi Kuria Diecezjalna po uprzednim wysłuchaniu powodów takiego kroku.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy to w uproszczeniu mówiąc takie dwa w jednym. Składając przysięgę przed ołtarzem, jednocześnie Wasze małżeństwo stanie się ważne również w świetle prawa polskiego. Ślub konkordatowy łączy w sobie ślub wyznaniowy i ślub cywilny. Jest zarówno aktem prawnym oraz ceremonią duchową w kościele. Żeby tak się jednak stało, konieczne jest dopełnienie formalności. I to zarówno w kościele, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ślub konkordatowy zawierany jest najczęściej w parafii Panny Młodej. Na mocy zgody proboszcza tzw. licencji może się on odbyć w dowolnym kościele w Polsce.

Przygotowania do ślubu konkordatowego

Ślub konkordatowy – formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Aby ślub zawarty w kościele był ważny również prawnie, trzeba udać się też do USC. Złożymy tam niezbędne oświadczenia.

Dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego nie różnią się od tych niezbędnych do zawarcia ślubu cywilnego. Po dopełnieniu formalności w urzędzie dostaniecie zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. To zaświadczenie przekazujecie duchownemu i tym samym kwestie formalne ślubu konkordatowego macie za sobą.

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty potrzebne w kościele

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że najważniejsze jest ustalenie daty ślubu. Bywa, że jest to rok lub nawet dwa lata do przodu.

Około 6 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu powinniście udać się do kancelarii parafialnej. Tam dopełnicie kolejnych formalności związanych ze ślubem konkordatowym.

Sporządzony wtedy zostanie protokół przedślubny i rozpisane zostaną zapowiedzi. Protokół przedślubny sporządza się ok. 3-6 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu i potrzebne są do niego następujące dokumenty.

  • Świadectwo chrztu – nie starsze niż 3 miesiące.

  • Świadectwo bierzmowania.

  • Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej.

  • Czasem potrzebne bywa świadectwo szkolne z oceną z religii.

  • Dowody osobiste.

  • Zaświadczenie z USC.

Jeśli ślub odbywa się poza parafią Pary Młodej, wymagane jest również dostarczenie licencji na ślub w innym kościele. Potrzebne będzie też zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi w parafiach macierzystych.

Kolejnym etapem przygotowań do ślubu konkordatowego w kościele jest zdobycie zaświadczenia o odbyciu spowiedzi przedślubnej. Spowiedzi przedślubne wymagane są dwie, z czego ostatnia powinna odbyć się tuż przed samym ślubem.

W tygodniu poprzedzającym ceremonię spisuje się akt ślubu. Do sporządzenia aktu ślubu konieczna jest obecność Waszych świadków.

Przedostatnim krokiem do ślubu konkordatowego jest podpisanie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Wraz ze świadkami podpiszecie je w dniu uroczystości. Tak więc do kościoła nie zapomnijcie zabrać dowodów osobistych.

W ciągu 5 dni po Waszym ślubie duchowny zobowiązany jest do dostarczenia niezbędnych dokumentów do USC. Na mocy tych dokumentów sporządzony zostanie akt małżeństwa, który po kilku dniach możecie odebrać.

Ślub konkordatowy wymaga wielu niezbędnych kroków i dokumentów. Jednak rozkładając je w czasie, spokojnie zdążycie wszystko załatwić. Dzięki temu czeka Was organizacja tylko jednej ceremonii, co na pewno jest mniej stresujące i mniej czasochłonne.

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny – co to jest? Skąd się wziął i kto może wziąć ślub humanistyczny. Ślub humanistyczny popularny jest od długiego czasu za granicą. Coraz częściej przenosi się też na polskie ślubne realia i staje się alternatywą dla ślubów cywilnych i kościelnych.

Ślub symboliczny

Ślub humanistyczny zwany jest też symbolicznym. Jest małżeństwem na miarę naszych czasów. Możliwością dla tych wszystkich osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą wziąć klasycznego ślubu. To ślub umowny, bardzo osobisty i emocjonalny. Wynika tylko z chęci bycia ze sobą. Nie ma tu umów prawnych. Jest jedynie wewnętrzna potrzeba zawarcia związku z drugą osobą. 

Ślub humanistyczny w Polsce

Ślub humanistyczny nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Przynajmniej tak właśnie jest w Polsce. Na ślubnym kobiercu staje się tam dla samych siebie. Większość par pragnie tej wyjątkowej scenerii, uroczystości pełnej podniosłych chwil i wzruszających momentów. Pragną pięknej sukni, cudownych dekoracji i wszystkiego tego, co najczęściej wiąże się z klasycznym ślubem. Nie zawsze chcą ślubu jednak wiązać ani z prawem, ani z wiarą. Czasem też jest to niemożliwe ze względu na dopuszczalne w Polsce prawo.

Umowa partnerska a ślub

Ślub humanistyczny umożliwia im złożenie sobie wzajemnej przysięgi. Sobie i tylko sobie. Nie przed Bogiem, nie przed urzędnikiem. To moment, w którym chcą sobie nawzajem wyznać miłość. Wyrazić swoje najgłębsze uczucia, zadeklarować chęć pójścia razem w dalsze życie. Niepotrzebne im do tego żadne papierki. Taka umowa partnerska jest dla par tak samo ważna, jak dla innych ślub w kościele. Wypływa z serca i wewnętrznych potrzeb, a to przecież tak ważne. 

Dla kogo ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny daje możliwość przeżycia tego wszystkiego tym osobom, którzy normalnie w związek małżeński wejść nie mogą. Wychodzi więc naprzeciw parom homoseksualnym, rozwodnikom i osobom niewierzącym. Pozwala na wewnętrzne przeżycie połączenia węzłem małżeńskim w głęboko emocjonalnej i bardzo osobistej formie. W Polsce ślub humanistycznych nie daje żadnych skutków prawnych, dlatego pozostaje ceremonią symboliczną.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Jak sama nazwa wskazuje ślub humanistyczny to taki, który stawia na wartości związane z człowiekiem. To człowiek, jego potrzeby i pragnienia są tu w centrum. Dlatego też ślub humanistyczny jest najbardziej indywidualnym ślubem ze wszystkich, jakie znamy. Nie ma tu żadnych określonych reguł, żadnych sztywnych ram, żadnych regułek do wygłoszenia. Jest tylko zakochana Para Młoda i to, co chcą sobie powiedzieć i przeżyć. To oni mają całkowity i jedyny wpływ na kształt uroczystości ślubu humanistycznego. Młoda Para tworzy własny scenariusz ceremonii, w którym zamieszcza to, co dla nich istotne.

Ceremonia ślubu humanistycznego

Ceremonia ślubu humanistycznego jest bardzo osobista. Uroczystość odbywa się w dowolnym miejscu. Wybrzmiewa dowolna- wybrana przez Parę Młodą- muzyka. Przemawiają goście, czasem recytowane są wiersze. Najbardziej indywidualna i emocjonalna jest przysięga, którą zakochani składają sobie wzajemnie. Każdy z nich tworzy ją z myślą o drugiej połówce. W przysięgę wkłada całe swoje serce.

Całość ceremonii ślubu humanistycznego prowadzi Mistrz Ceremonii zwany Celebrantem. Od samego początku współpracuje on wyłącznie z Parą Młodą.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Wydawać by się mogło, że ślub humanistyczny to totalny freestyle ślubny pozwalający na wszystko. Nie do końca tak jest, gdyż ceremonie traktowane są z należytą powagą i respektowaniem prawa. Jest więc kilka przypadków, kiedy ślubu humanistycznego wziąć nie można:

  • Osoba chcąca wziąć ślub humanistyczny jest niepełnoletnia.

  • Ślubu humanistycznego nie może wziąć ktoś pozostający w innym związku małżeńskim.

  • Nie mogą się pobrać w ceremonii humanistycznej osoby spokrewnione.

  • Ślub humanistyczny nie może zostać udzielony osobom ubezwłasnowolnionym lub nie w pełni władz umysłowych.

Ślub par LGBT

Wiadomo niestety, że polskie prawo nie zezwala na ślub par LGBT. Nie jest niczym nowym, że homoseksualizm w naszym kraju to temat albo do szykanowania albo totalne tabu. Pary homoseksualne łatwo nie mają. Trudno im funkcjonować w społeczeństwie, które jest jednotorowe. Przecież jednak tak samo, jak wszyscy kochają i mają prawo do bycia razem. Tak samo, jak wszyscy mają też prawo do wyrażenia chęci pójścia razem przez życie. Mają też prawo do stworzenie kochającej się rodziny. Przynajmniej tak powinno być. Niestety polskie prawo stanowi inaczej. 

Dlatego też ślub humanistyczny jest alternatywą dla par LGBT. Pozwala choć wewnętrznie i dla siebie przeżyć ceremonię ślubu. Pozwala też wzajemnie złożyć sobie przysięgę miłości. 

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny może być idealną alternatywą dla ślubu kościelnego i uzupełnieniem ślubu cywilnego. Para Młoda może przeżyć ten dzień w sposób wyjątkowy i idealny dla siebie.  

Ślub jednostronny (ekumeniczny)  

Czy można poślubić ateistę i pozostać w zgodzie ze swoją wiarą?

Czy dozwolony jest ślub kościelny z kimś odmiennej wiary?

Czy można wstąpić w związek małżeński z apostatą?

Na te wszystkie pytania można odpowiedzieć: Tak, takie śluby są możliwe. Ślub jednostronny to ślub, w którym przed Bogiem przysięga tylko jedna strona. Dzięki niemu nie trzeba wybierać pomiędzy miłością a wiernością swoim przekonaniom.

Ślub jednostronny – co warto o nim wiedzieć

Co warto wiedzieć o ślubie jednostronnym?

Ślub jednostronny zwany jest też ślubem mieszanym. To związek małżeński osoby wierzącej z osobą niewierzącą bądź wyznającą inną wiarę. Dzięki takiej możliwości osoba wierząca może ślubować w kościele. Może złożyć przysięgę przed Bogiem i w zgodzie z zasadami swojej wiary, nie pozbawiając się tym samym pięknej kościelnej ceremonii.

Kto może zawrzeć ślub jednostronny

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła Katolickiego wynika, że ślub jednostronny może wziąć katolik z osobą:

  • nieochrzczoną.

  • ochrzczoną poza wiarą katolicką, innego wyznania.

  • niepraktykującą

  • uznającą się za ateistę

  • osobą, która oficjalnie wystąpiła z Kościoła Katolickiego ( apostata)

  • osobą obłożną cenzurą kościelną.

Należy pamiętać, że nie jest w żadnym wypadku możliwy ślub z rozwodnikiem. Takie pojęcie w prawie kościelnym nie występuje.

Formalności związane ze ślubem jednostronnym 

Osobę wierzącą obowiązują te same dokumenty i zaświadczenia pozwalające na zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Nie musi tego czynić druga strona. Musi jednak uzyskać w tej kwestii dyspensę od biskupa. Konieczne jest też złożenie z jej strony zaświadczenia, że nie będzie stawiała przeszkód w praktykowaniu wiary współmałżonkowi i zezwoli na wychowanie w niej dzieci.

Ślub jednostronny – jak wygląda ceremonia 

Cała ceremonia ślubu jednostronnego nie różni się wiele od tradycyjnego ślubu kościelnego. Różnica polega na odmiennej przysiędze, jaką składają przyszli małżonkowie. Osoba wierząca składa przysięgę przed Bogiem, gdy druga strona wygłasza słowa znane z USC. Osoba niewierząca nie uczestniczy też aktywnie we mszy – nie modli się, nie zmienia pozycji, nie robi znaku krzyża.

W ślubie jednostronnym może wziąć udział duchowny drugiej strony. Jednakże niedozwolone jest uzupełnienie go o obrządek związany z inną wiarą.

Ślub mieszany to wyrażenie przez osobę wierzącą jedności z jej wiarą, pozostanie w zgodzie z własnym sumieniem. Jednocześnie umożliwienie sobie i swojej drugiej połówce przeżycie pięknej ceremonii.

Śluby i formalności ślubne w Polsce

Zanim zespół zaśpiewa „Już mi niosą suknię z welonem..”, zanim zatańczycie swój pierwszy taniec i zostaniecie gwiazdami sesji ślubnej czeka Was sporo formalności związanych z ceremonią ślubu. Ile i jakie? Wszystko zależy od tego, na jaki ślub się zdecydowaliście. Mam nadzieję, że tym oto poradnikiem rozjaśniłem choć co nieco i w kwestii ślubów w Polsce macie już teraz większe pojęcie.

Po załatwieniu już wszystkiego, nie zapomnijcie o profesjonalnym fotografie ślubnym, by uwiecznił na zdjęciach ślubnych to wszystko, co z takim sercem przygotowaliście.