Mężczyzna

Mężczyzna, pan, facet, chłop, chłopak, kawaler, gość, dżentelmen, jegomość. Różne znajdziemy synonimy dla mężczyzny. W naszym polskim słowniku znajdziemy ich ponad 60. Wiele z nich określa nie tyle samą płeć,  co relacje w społeczeństwie. Wydźwięk więc poszczególnych określeń może być różny. 

Cokolwiek by nie powiedzieć bez mężczyzn świata sobie nie można wyobrazić. Tak więc zapraszam w do lektury o męskim świecie i często naszych wyobrażeniach o panach. 

Kto to jest mężczyzna

Co przeczytamy w Wikipedii i wszelkich innych mądrych słownikach, gdy zadamy pytanie "Kto to jest mężczyzna?". Według suchych faktów mężczyzna to dojrzały płciowo osobnik z rodzaju homo. Podobnie, jak w przypadku definicji kobiety brzmi to strasznie. Niby rzeczownik, niby męskoosobowy, ale brzmi totalnie nijako. 

Zresztą, kto w ten sposób pomyśli w ogóle o mężczyźnie? Myśląc "mężczyzna" oczywiście mamy w głowie osobę dorosłą, nie dziecko. Aspekt więc dojrzałości płciowej jest zachowany w tej kategorii. Osobnik z rodzaju homo? To już nie wygląda dobrze, mimo iż punktu widzenia genetyki jest prawdziwe. 

My chcemy się jednak zająć tu obrazem mężczyzny w oparciu o to, co ważne, a nie teoretyczne. 

Rola mężczyzny

Trudno w tekście o mężczyźnie pominąć jego rolę w społeczeństwie. Jaka ona jest? Ile się zmieniło na przestrzeni wieków? Jak kiedyś postrzegano mężczyznę, a jak teraz? Postawmy w opozycji mężczyznę z epoki kamienia łupanego, a mężczyznę naszych czasów. Będzie przepaść?

Z pewnością zawsze przeważała dominująca rola mężczyzny. To on był głową rodziny. To on zapewniał byt. To mężczyzna gwarantował schronienie. To też mężczyzna pełnił rolę reprezentacyjną. Wystarczy zresztą popatrzeć na historię. Wszędzie panował kult mężczyzny. Oni rządzili, oni decydowali. Od najwcześniejszych lat mały chłopiec wiedział, jaki ma być w przyszłości. Miał przed sobą obraz ojca-wojownika, myśliwego, żywiciela. 

Dziś rola mężczyzny odrobinę się zmieniła. W dalszym ciągu pełnią w rodzinie czy społeczeństwie ważną rolę. Jednak nie jest to już tak jednoznaczne. 

Współczesny mężczyzna

Jaki jest współczesny mężczyzna? Czy dalej to typowy samiec alfa? Trudno w tej chwili kierować się już tylko stereotypami. Zresztą, przecież nawet w dawnych czasach zdarzali się mężczyźni odbiegający od wzorca. Myślę, że na obraz współczesnego mężczyzny spory wpływ miał postępujący feminizm. Kobiety stawały się coraz silniejsze, wchodziły coraz bardziej w "męski" świat. Emancypacja zataczała coraz szersze kręgi. Z czasem przez to mężczyźni trochę oddali swojego "pola". Zmiany kulturowe są już nieodwracalne, jednak wcale nie godzą one w męską dumę. 

Obraz dzisiejszego mężczyzny i jego rola zależna jest od wielu czynników. Inny będzie singiel, inny ojciec rodziny, a inny jeszcze ustatkowany np. rozwodnik. Dziś świat pozwala mężczyźnie na dbanie o siebie, na noszenie modnych ubrań, odwiedzanie barberów. Nie jest to odbierane jako nadmierne dbanie o swój wygląd, które kiedyś przecież nie pasowało do wizerunku mężczyzny.  

Model męskości

Modele męskości również zmieniają się z biegiem lat. Obecnie często zacierają się granice płci. Zdarza się spotykać się na ulicach całkiem podobnie do kobiet wystylizowanych panów. Mało już typowo męskich i typowo damskich rzeczy. W garniturze spotkamy i jego i ją. Kolorowe apaszki nie są już tylko damskie. Pierścionki, naszyjniki, biżuteria również mamy w dwóch wersjach.

Kto kiedyś pomyślałby, że na mężczyznę natknie się w salonie kosmetyczki czy na paznokciach. Obecnie nikogo to nie dziwi. Zresztą, jakie mamy reklamy w TV? Kremy dla panów, balsamy, szampony na porost włosów. Stawiamy na wygląd, na wygładzenie obrazu mężczyzny. Czy więc swoista metroseksualność jest nowym współczesnym modelem męskości? 

Piękny  mężczyzna

Piękny mężczyzna? Czy przymiotnik piękny w ogóle pasuje do mężczyzny? Myśląc o kobiecie, jest to jak najbardziej naturalne. W kontekście panów raczej stawiamy na słowo przystojny, Zresztą odwrotnie też to działa. Przystojna kobieta? Raczej nie kojarzy się tego z pięknem i kobiecością. 

W każdym czy piękny mężczyzna to ktoś, kogo szukamy na ulicy? Co to tak naprawdę znaczy? Czy to tylko zewnętrzna atrakcyjność fizyczna? Piękny mężczyzna to nie tylko ten, kto ładnie wygląda. Piękno może być też to wewnętrzne. To coś, co sprawia, że lgniemy do danej osoby, chcemy z nią być, rozmawiać, śmiać się. Piękno jest ważne, to męskie piękno również. Jednak nie można też kategoryzować wszystkiego tylko pod kątem wizualnym. 

Przystojny mężczyzna może mieć ładną twarz, sylwetkę, może przyciągać uwagę. Jednak to tylko powierzchowność. To coś, co widać z góry. Piękny mężczyzna zatrzyma na dłużej, gdy go już poznasz. 

Prawdziwy mężczyzna

Dochodzimy więc do sedna bycia prawdziwym mężczyzną. Wiecie ile cytatów znajdziecie na temat prawdziwego mężczyzny? Jak bardzo też różnią się one od siebie? Część z nich stawia tylko na męskość tą wizualną, lekko drapieżną. Tłumaczą, że prawdziwy mężczyzna emanuje męskością na kilometr. Inna część cytatów o prawdziwym mężczyźnie w kontekście dojrzewania. 

Cokolwiek by nie powiedzieć, prawdziwy mężczyzna ma w sobie nutkę chłopca i poważnego pana. To ktoś, komu zaufasz, z kim będziesz chciała iść dalej. Cytując klasyka: " A czymże jest prawdziwa męskość, jeśli nie wymieszanymi w odpowiednich proporcjach klasą i szaleństwem?". Taki właśnie jest dla nas prawdziwy mężczyzna.

Wcale nie musi spełnić społecznych wymogów posiadania syna, posadzenia drzewa i wybudowania domu. Prawdziwy mężczyzna może być singlem, może być ojcem, mężem. Ważne żeby był kimś, na kogo można liczyć. Kimś z charakterem, humorem, pewnością siebie. Ta pewność nie musi być dana poprzez sztywne wypełnianie ram nadanych przez społeczeństwo 

Współczesny prawdziwy mężczyzna

Współczesny prawdziwy mężczyzna nie ma łatwo. Z jednej strony ciążą na nim te społeczne wymogi z patriarchalnym nastawieniem. To ta część, która mówi, że prawdziwy mężczyzna musi być opoką dla kobiety. Prawdziwy mężczyzna musi utrzymać swoją rodzinę. Prawdziwy mężczyzna musi wypełniać wszystkie "męskie obowiązki". Prawdziwy mężczyzna musi być odpowiedzialny za dobrobyt. Przy okazji powinien być przystojny, męski, wrażliwy i silny. 

Z drugiej zaś strony męski świat coraz bardziej dominowany jest przez kobiety. Absolutnie nie mówię, że to coś złego. Jednak siłą rzeczy zmienia to równowagę. Panowie więc rozdwajają się. Pędzą na oślep chcąc spełnić wymogi i normy. Czasem zaś wycofują się i korzystają z dobrodziejstw współczesnego świata.

Można tu mocno wchodzić w psychologię mężczyzn. To ona tłumaczy jak duży wpływ na ich osobowość mają stereotypy. Jak bardzo na osobowość mężczyzny ma jego przeszłość, jego rodzinne doświadczenia. To chyba jednak temat na grubszą rozprawkę. 

W każdym razie współczesny prawdziwy mężczyzna musi nauczyć się być prawdziwym mężczyzną. Wypośrodkować oczekiwania względem niego. Oprzeć się niektórym stereotypom. Musi nauczyć się znajdować obszary, w których czuje się spełniony. Bo tylko spełniony mężczyzna może być prawdziwym mężczyzną. Na tym ringu życia prawdziwy mężczyzna musi wygrać sam ze sobą. 

Dojrzały mężczyzna 

Dojrzały mężczyzna to zaś ten, kto doszedł właśnie do tego punktu. To mężczyzna, który już za niczym nie goni. To mężczyzna, który zna swoją wartość. To ktoś, kto zna życie i wie, jak z nim postępować. Jakie są cechy dojrzałego mężczyzny?

  • Pewność siebie.

  • Dystans do siebie i innych.

  • Umiejętność trzymania emocji na wodzy.

  • Kontrola swojego ego.

  • Stawianie czoła problemom.

  • Umiejętność przyznania się do błędu.

  • Odpowiedzialność za swoje wybory.

  • Umiejętność okazania słabości.

Cechy dojrzałego mężczyzny jak widać koncentrują się na emocjach. To właśnie ta dojrzałość emocjonalna z chłopca robi mężczyznę.  

Mężczyzna w fotografii

Ten tekst powstał, by uświadomić panom, że też są istotni. Nawet na stronie fotografa, który najczęściej pracuje z kobietami. Jestem jednak też mężczyzną i wiem, jak czasem to bywa. W świecie mody, fotografii dominują panie. Czemu? Nie wiem. Może właśnie poprzez te męskie stereotypy, które umieszczają nas w kategorii płci brzydkiej. Przez stereotypy, które każą być osobą nie skupiającą się na wyglądzie czy własnych drobnych przyjemnościach. Przez stereotypy, w których nie ma miejsca na odrobinę próżności. Może dlatego tak mało jest mężczyzn w fotografii. Jeśli już są to są to modele pnący się w branży modowej. 

Panie są na sesjach prywatnych znacznie częściej. Panowie czasem im towarzyszą. Paradoksalnie może obecna tendencja do szukania swojej tożsamości jest tu dobrym impulsem dla mężczyzn w fotografii. Często na sesji mężczyźni otwierają się na siebie i swoje możliwości.  

Męskie zdjęcia

Całe szczęście męskie zdjęcia robią się coraz popularniejsze. Nie tylko jako osoba towarzysząca, której przy okazji sesji w parze robi się kilka portretów. Mężczyźni zaczynają dbać o swój wizerunek medialny. Zresztą współczesny świat wymusza to nas nas. Zdjęcia potrzebne są nam wszędzie. Czasem potrzebujemy tych formalnych zdjęć do dokumentów. Czasem, jak np. w CV czy na portalach zawodowych męskie zdjęcia mogą być luźniejsze.

Męskie sesje są też często zamawiane, by wspomóc wizerunek w social mediach czy też na portalach randkowych. Zdecydowanie to nic złego. Takie mamy znaki czasu, takie mamy obecnie randkowanie, czy poszukiwanie drugiej połówki. Z pewnością dobre męskie zdjęcia mogą to ułatwić 

Zapraszam więc wszystkich panów na sesje indywidualne. Pokażcie swoją osobowość. Pokażcie siebie. Może nawet odkryjcie siebie na nowo dla samego siebie. Będzie to duży krok do podbicia swojej pewności siebie. Sesje męskie dopasowane są do każdego. Każdy też przed obiektywem stanąć może.