Organizacja wesela

Właśnie się zaręczyliście? Przed Wami organizacja wesela? W takim razie ten poradnik będzie dla Was. W pigułce zbiorę tu porady dotyczące przygotowania dnia ślubu i wesela. 

  • Kiedy zacząć organizować wesele?

  • Jak nie zbankrutować przy organizacji wesela?

  • Co zrobić, by nie pogubić się w morzu pomysłów na wesele?

  • Jak wybrać salę, suknię, kwiaty?

To tylko kilka z kwestii, które są istotne w zorganizowaniu wesela idealnego. Jeśli taki temat jest Wam bliski, to zapraszam dalej. 

 

Jak wesele, to i fotograf. Napisz, a dopasuję ofertę do Ciebie

Wesele idealne

Czy wesele idealne istnieje? Takie dopracowane, wymuskane, idealne dla każdego? Wesele, o którym wszyscy będą mówić tylko w superlatywach? Od razu mówię, że będzie trudno. Nie da się zwyczajnie dogodzić wszystkim. Zawsze znajdzie się ktoś, kto się zachwyci Waszym weselem. Znajdzie się też pewnie parę osób, które skrytykują. 

Idealne wesele to wesele Wasze. Skrojone na Waszą miarę i Wasze możliwości. To wesele przez Was przygotowane. To dzień dla Was przede wszystkim. Tego się trzymajcie. A ja tu ze swojej strony wprowadzę może trochę harmonii w przygotowaniach weselnych. To akurat bardzo ważne, by się we wszystkim nie pogubić. 

Jak zorganizować wesele

Zaręczyny za Wami, teraz tylko zorganizować ślub i wesele. Tylko? Organizacja wesela to mnóstwo radości. Jasne. Jednak to też całe mnóstwo obowiązków, wyborów, terminów. By móc bawić się i cieszyć w tym wyjątkowym dniu czeka Was trochę pracy. Planowanie wesela to sporo przedsięwzięcie. Nawet jeśli nie macie zamiaru organizować hucznej zabawy weselnej. 

Ten poradnik ma pomóc Wam w zaplanowaniu i zorganizowaniu wesela. Krok po kroku postaram się Wam podpowiedzieć, co i kiedy zrobić, by wesele było udane. 

Planer weselny 

Planer weselny to całkiem dobry pomysł. W tej chwili plenery weselne dostępne są w wersji online lub klasycznie w wersji papierowej. Co daje planer weselny? Pomoże Wam zebrać w jednym miejscu Wasze pomysły, inspiracje na wesele. W planerze zapiszecie wszystkie ważne daty i spotkania. Planery weselne zawierają też sporo porad czy pomysłów na organizację wesela. Stworzycie w nim swój harmonogram, który pozwoli Wam na spokojną organizację wesela.

Ja ze swojej strony bardzo polecam taki system pracy. Karteczki, notesy, to wszystko się z reguły gdzieś gubi. Zapisywanie w pamięci może być zwodnicze. Odliczanie dni z planerem weselnym to wygodny sposób, by zapanować nad organizacją. 

Planowanie wesela krok po kroku

Co najistotniejsze przy planowaniu wesela? Na czym się przede wszystkim skupić? O czym nie można zapomnieć? Co zrobić w pierwszej kolejności? Jak dokonać tych wszystkich wyborów i jeszcze nie zwariować? Trochę to zaraz usystematyzuję, by stało się jasne i przejrzyste. 

 

Krok 1-ustalenia dotyczące ślubu i wesela

Data i miejsce ślubu i wesela

Co pierwsze? Data ślubu czy miejsce? Najczęściej najpierw młodzi ustalają miejsce ślubu. To od wolnego terminu na wybranej sali zależy ostateczna data ślubu. Miejsce ślubu też może ją determinować. 

Data i miejsce ślubu to podstawowy krok w dalszych planach. Czasem data ślubu może się zmieniać kilka razy, zanim znajdziecie ostateczną.

Rodzaj ślubu 

Rodzaj ślubu będzie określał miejsce ceremonii oraz często też jego termin. Najczęściej zawieranymi ślubami w Polsce są ślub cywilny i konkordatowy. Pamiętać trzeba o tym, że i w jednym i drugim przypadku nie da się zorganizować ślubu z dnia na dzień. 

Ustalcie, czy Wasz ślub odbędzie się w Urzędzie, kościele czy może w plenerze. Zapiszcie też wszystkie ważne daty związane z planowaniem ślubu. Dzięki temu później nie będzie problemu z np. brakiem jakichkolwiek formalności.

Po więcej informacji o rodzajach ślubów odsyłam Was to tego oto poradnika. 

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu 

Do zawarcia związku małżeńskiego potrzeba całkiem sporo dokumentów. To może mało ciekawa i inspirująca część planowania wesela, jednak niezbędna. Inne dokumenty wymagane są do ślubu cywilnego, inne do ślubu kościelnego. Jeszcze inne, gdy np. zawierasz związek z osobą innego pochodzenia lub innej wiary. Dokumenty i formalności to bardzo istotny krok w organizacji ślubu i wesela. Wszystkich potrzebnych informacji udzieli USC lub ksiądz w danej parafii. 

Wesele

Musicie też ustalić czy w ogóle chcecie mieć wesele. To Wasz dzień i powinien wyglądać po prostu tak, jak Wy go widzicie. Jedni chcą i planują duże tradycyjne wesele. Innym bardziej odpowiadać będzie kameralna uroczysta kolacja w gronie najbliższych. Jeszcze inni zaraz po ślubie wolą wyjechać w wymarzoną podróż. Opcji i pomysłów na wesele jest całkiem sporo. To od narzeczonych zależy, jak ten dzień będzie wyglądać. 

 

Krok 2 ustalenie budżetu weselnego

Budżet weselny 

Bez ustalonego budżetu lepiej w ogóle nie ruszać. Chyba, że planujecie organizować wesele zgodnie z zasadą "zastaw się, a postaw się". Jeśli jednak nie macie ochoty przez najbliższe lata spłacać weselnych szaleństw, polecam ustalić budżet i tego się trzymać.

Są pewne opłaty, których nie przeskoczycie. Na większość weselnych wydatków macie jednak wpływ. Warto na początku planowania wesela zorientować się co ile kosztuje. Potem możecie już szukać tego, czego chcecie i na co Was stać. Weźcie więc swój planer i wpiszcie w nim wszystko, co musicie lub chcecie mieć na swoim weselu. Ustalcie ramy budżetu. Potem może się okazać, że suche liczby szybko zweryfikują pewne weselne plany.

Co składa się na budżet weselny?

  • Opłaty związane ze ślubem.

  • Sala weselna.

  • Catering, alkohol.

  • Atrakcje weselne.

  • Stroje ślubne.

  • Pojazd do ślubu.

  • Podwykonawcy: fotograf, kamerzysta, florysta, wedding planer, dj, orkiestra.

  • Dekoracje.

 

Krok 3 - ustalcie koncepcję wesela

Koncepcja wesela

Koncepcja wesela to istotny element w jego zaplanowaniu. Motyw przewodni i to, jak ma wyglądać uroczystość, w dużej mierze będą mieć wpływ na całość organizacji. Styl wesela powinien być spójny z całą resztą. Wygląda to zawsze dobrze i sprawia, że jest miłe dla oka. 

To, w jakim stylu zorganizujecie swoje wesele, zależy od Was. Najlepiej, gdybyście razem to ustalili. Dzięki temu będziecie mogli poszukać odpowiedniej sali weselnej czy strojów, które wpiszą się w trend. 

Pamiętajcie w tym wszystkim, że Wasze wesele wcale nie musi być zgodne z najnowszą modą. Wcale nie musicie mieć tych wszystkich dekoracji i atrakcji, o których słyszeliście w nowym ślubnym programie. Suknia ślubna nie musi mieć metki znanego projektanta, a w menu weselnym nie musi być ekskluzywnych dań. 

Więcej o trendach weselnych przeczytacie tutaj. 

 

Krok 4 wybór sali weselnej i ustalenie listy i ilości gości

Sala weselna i lista gości

Sala weselna i lista gości to chyba jedna z istotniejszych kwestii. Jednak do tego potrzebny jest już wstępnie ustalony budżet. Określcie listę gości, bez których nie wyobrażacie sobie tego dnia. Możecie oczywiście zaszaleć i zrobić mega wesele na 200 osób. Czy jednak tego chcecie? Zwłaszcza że zdecydowanie podniesie to jego koszty. 

Gdy już będziecie wiedzieć ile osób będzie mniej więcej bawiło sie na Waszym weselu, przyjdzie czas na salę weselną. 

Jak wybrać salę na wesele? 

Tekst o salach weselnych na Śląsku macie tutaj. Znajdziecie w nim sporo podpowiedzi, jaką salę wybrać. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze sali na wesele? 

-Wielkość sali. Wasi goście zwyczajnie muszą się tam zmieścić. Komfort zabawy jest też bardzo ważny. Wielkość sali ma też znaczenie dla Waszego fotografa ślubnego. 

-Położenie sali weselnej. Zawsze to lepiej, gdy sala weselna jest blisko miejsca zamieszkania. Zwyczajnie zmniejsza to koszta dodatkowe. 

-Wystrój sali weselnej. Ważna kwestia, gdy jednak chcecie, by całość wesela była spójna. 

-Menu. Jedzenie to ważna sprawa na weselu. Ustalcie, czy dana sala i jej kuchnia wpiszą się w gusta kulinarne Was i Waszych gości. 

-Atrakcje dodatkowe. Ogród, strefa relaksu, animacje dla dzieci. To wszystko sprawia, że wesele przebiega w dobrej atmosferze. Warto sprawdzić, co oferuje dana sala weselna. 

-Noclegi. Sprawdźcie, czy sala oferuje też noclegi dla gości. Fajnie, gdy jest też opcja apartamentu dla nowożeńców. 

Krok 5 - świadkowie i inne ustalenia

Wybór świadków, drużbów, druhen

Styl Waszego wesela pewnie Wam narzuci to i owo. Może nie trzeba będzie wybierać sztabu druhen i drużbów, ale kwestia świadków Was już nie ominie. Formalnie świadek musi być pełnoletni. W przypadku ślubu kościelnego, świadek musi być osobą bierzmowaną. Świadkowie nie tylko podpiszą z Wami dokumenty ślubne. Oni przez cały dzień wesela będą służyć radą i pomocą. Warto więc na świadków wybrać właściwe osoby. Oczywiście trzeba ich też odpowiednio wcześniej poprosić o taką przysługę. 

Krok 6- wybór fotografa, kamerzysty dj

Terminy u podwykonawców-ważna kwestia w organizacji wesela

Logiczne jest, że nie zrobicie wszystkiego sami. Trochę trudno będzie ogarnąć dekoracje weselne, kwiaty, zrobić zdjęcia czy zaplanować muzykę na weselu. Od tego wszystkiego macie szereg podwykonawców, którzy zrobią to za Was. Zdecydowanie lepiej i profesjonalnie. Rezerwacja terminów u podwykonawców weselnych to ważny krok. Nie warto zwlekać, bo może się potem okazać, że Wasz termin jest już zajęty. Większość z nich warto rezerwować przynajmniej pół roku wcześniej. 

Kto może Wam pomóc w organizacji wesela i na jakich podwykonawców warto podstawić?

  • Wedding planer. Osoba, która od A do Z pomoże Wam zaplanować dzień Waszego ślubu. Konsultant ślubny ma z reguły głowę pełną pomysłów i dysponuje pokaźną liczbą potrzebnych kontaktów. Warto przemyśleć opcję organizacji wesela wraz z wedding planerem.

  • Fotograf. Ktoś, kto będąc obok Was zamknie Wasze wspomnienia i emocje na zdjęciach. Fotograf ślubny to ważny wybór. Z czasem zdjęcia ślubne to jedyna pamiątka, do której się wraca. Jeśli chcecie wiedzieć, jak wybrać fotografa ślubnego, to zajrzyjcie tutaj.

  • Kamerzysta. Krótki lub dłuższy film z Waszego ślubu i wesela to z pewnością miły akcent. Kamerzysta może Wam to zapewnić.

  • Florysta. Dekoracje sali, kościoła, bukiet Panny Młodej, dekoracja samochodu. To wszystko z Waszej głowy może zdjąć florysta. Z pewnością kwiaty będą trwałe, adekwatne do stylu czy koloru przewodniego. Zdecydowanie polecam usługi florysty w organizacji wesela.

  • DJ lub zespół muzyczny. Wesele bez muzyki? Nie bardzo. To, czy wolicie bawić się w rytm muzyki na żywo lub nie, to Wasza decyzja. Podejmując współpracę, zapytajcie o repertuar i ewentualne opcje dodatkowe. Bywa, że DJ jest też jednocześnie wodzirejem, a to z pewnością duży atut.

  • Animator dla dzieci. Dzieci na weselu z reguły też są. Jeśli jest ich więcej, warto pomyśleć o profesjonalnych animacjach. Dzieci będą zadowolone, a ich rodzice z pewnością wdzięczni :).

  • Atrakcje na weselu. Fotobudki, pokazy, słodkie stoły. Jest na rynku cała masa atrakcji, które umilą i wyróżnią Wasze wesele. Warto się w nich zorientować.

  • Samochód do ślubu. Można pojechać do ślubu samochodem wujka. Czemu nie. Jeśli jednak myślicie o czymś innym, to rozejrzyjcie się w miarę wcześnie. Pojazdów do ślubu jest całkiem sporo. Polecam zajrzeć do tego poradnika.

 

Napisz, a dostaniesz ofertę fotograficzną w parę chwil.

Krok 7 - suknia, garnitur, dodatki

Stroje ślubne-ważny element przygotowań do wesela

No to teraz coś, na co czeka z pewnością Panna Młoda. Pan Młody pewnie też, ale jednak suknia ślubna to podstawa. Stroje ślubne to podstawowy atrybut Młodej Pary. Nic więc dziwnego, że są dla nich tak ważne. 

Warto najpierw przejrzeć inspiracje na kreacje ślubne w Internecie. Jest tego naprawdę sporo. Panna Młoda może wybierać w stylach, fasonach, kolorach, odcieniach. Pan Młody też ma sporo opcji. Więcej o strojach ślubnych przeczytacie w poradniku dla Panny Młodej oraz w trendach ślubnych. 

Kiedy zacząć poszukiwania strojów ślubnych? Z pewnością na uszycie idealnej sukni ślubnej potrzeba znacznie więcej czasu. Panna Młoda powinna rozpocząć te poszukiwania ok. 9 miesięcy przed planowanym ślubem. Pan Młody ma trochę więcej czasu, jednak też nie powinien tej decyzji odkładać na ostatnią chwilę. 

Ważnym elementem strojów ślubnych są też dodatki. To one komponują całość i dodają smaku. Poświęćcie więc im też trochę czasu. 

Makijażystka, fryzjer na wesele

Dla Panny Młodej zarówno profesjonalna makijażystka, jak i fryzjer to ważna kwestia. Oczywiście Panna Młoda może sama się przygotować, jednak zdecydowana większość decyduje się na profesjonalistów. Make-up weselny wymaga wprawy, by mógł być trwały, upiększający i jeszcze świetnie wyglądał na zdjęciach. Fryzura też powinna być komfortowa, pasująca do sukni i urody. Dlatego też makijażystka i fryzjer wpisują się na listę spraw ważnych w organizacji wesela. 

Krok 8- wybór obrączek 

Obrączki ślubne

W weselnych przygotowaniach nie można zapomnieć o obrączkach. Mało która para z nich rezygnuje. Wiele tu też różnych opcji dla Pary Młodej. Obrączki warto wybrać przynajmniej parę miesięcy wcześniej. Będzie czas na ich wykonanie, jak i wykończenie np. odpowiednim grawerem. Dzięki temu obrączki zyskają indywidualny charakter i będą niepowtarzalne. 

Krok 9- zaproszenia ślubne

Zaproszenia dla gości weselnych

6 miesięcy wcześniej. O tyle wcześniej warto zawiadomić gości o swoim weselu. Będą mieć czas na przygotowanie się do tego dnia. Zaproszenia oczywiście trzeba odpowiednio wcześniej zamówić. Dobrze, jeśli pasują do ogólnego stylu Waszego wesela. Zamieście na nich wszystkie potrzebne informacje.

  • Miejsce, data i godzina ślubu.

  • Miejsce wesela.

  • Dodatkowe informacje dla gości.

Przygotowanie ślubu i wesela

Przygotowanie ślubu i wesela to nie bułka z masłem. Wymaga to trochę zachodu, pracy, kosztów. Jednak da się wszystko tak ogarnąć, by był to też czas fajny i miło wspominany. 

Moje rady na ten czas to spokój, dobry harmonogram, współpraca. Wspólnymi siłami z pewnością stworzycie niezapomniane dla siebie i swoich bliskich wesele. 

Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłem w połapaniu się w ślubnej liście spraw do załatwienia.