Boże Ciało Świętochłowice

Boże Ciało Świętochłowice

Reportaż z Bożego Ciała w Lipinach to coś, co zawsze chciałem zrobić. Dlaczego? Bo jest kwintesencją reportażu, nikt tam nie zwraca uwagi na fotografa z aparatem. Tam liczy się duchowość i tradycja. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z najpiękniejszej procesji Bożego Ciała na Śląsku. 

 

Wiosna to nie tylko fotografia ślubna, ale też Boże Ciało.

Wiosna to dla mnie, jako fotografa ślubnego wytężony czas związany z fotografią ślubną. Z reguły, co weekend to ślub. Cały czas jednak pamiętałem też, że wiosna to też obchody święta Bożego Ciała, tak mocno kultywowane w śląskiej tradycji. Dlatego też, gdy tylko okazało się, że pogoda dopisuje, a żadna Para Młoda nie planuje w ten czerwcowy czwartek ślubu, to wiedziałem, że muszę być z aparatem w Lipinach. 

Boże Ciało Lipiny

Lipiny są jedną z dzielnic Świętochłowic. Niegdyś prężnie rozwijająca się przemysłowa dzielnica, dziś jest tylko cieniem dawnej świetności. Po II wojnie światowej Lipiny sukcesywnie niszczały, maksymalnie wykorzystano ich możliwości eksploatacyjne i dzielnica została pozostawiona sama sobie. Obecnie jest niechlubnie zwana śląskim symbolem biedy i patologii. Budynki, które na Lipinach pozostały są w kiepskim stanie technicznym, a ulice pozostawiają wiele do życzenia. Mimo to nie przeszkadza to mieszkańcom Lipin ściągać rzeszy ludzi na swoją tradycyjną procesję w dniu Bożego Ciała. 

Niezwykła procesja Bożego Ciała. 

Co jest niezwykłego w Bożym Ciele na Lipinach? Przecież w każdym śląskim mieście, w każdej śląskiej wsi są organizowane procesje w tym dniu. Na Lipinach procesja Bożego Ciała ma jednak wyjątkowy charakter i oprawę. Tam dzień Bożego Ciała przeżywają wszyscy- i mali i duzi, dorośli i dzieci. Przygotowania do święta trwają już na kilka dni wcześniej. Układane są ołtarze na ceremonię, przygotowuje się domy na trasie procesji. Wszystko musi być odświętne i wyjątkowe, a każdy bez wyjątku chce uczestniczyć w tych przygotowaniach. 

Tradycyjna procesja w śląskich strojach

Boże Ciało w Lipinach to przede wszystkim tradycyjne śląskie stroje. To mocno zakorzeniona tradycja, dlatego też w strojach ludowych w procesji idą prawie wszyscy. Widać tu zarówno kobiety w śląskich strojach, mężczyzn w mundurach górniczych, dzieci w śląskich galowych ubraniach. Procesja wygląda bardzo barwnie i ciekawie, dlatego też Boże Ciało w Lipinach przyciąga sporo ludności z innych miast Śląska. Przybywają tu, by uczestniczyć w tych wydarzeniach nie tylko duchowo. Wiele z tych osób przyjeżdża tu, by zobaczyć, jak kiedyś świętowano Boże Ciało i jak bardzo tradycja może być silna.

Kwiatowe wzory, udekorowane okna

Boże Ciało Lipiny

Procesja Bożego Ciała to też tradycja rzucania płatkami kwiatów. Z reguły w większości procesji to domena małych dziewczynek z koszyczkami pełnych kwiatowych płatków. To też na Lipinach wygląda inaczej. Płatki kwiatów służą nie tylko do sypania ich przed Najświętszym Sakramentem. Tutaj z tysięcy kolorowych płatków kwiatów układa się żmudnie religijne wzory, kwiatowe dywany. Wszystko dla podkreślenia uroczystego charakteru procesji. Obowiązkowo dekoruje się też okna domów na trasie procesji. Wiesza się w nich święte obrazy, stawia kwiaty, dekoruje tkaninami. Każdy na swój sposób chce dodatkowo uświetnić trasę przejścia procesji. 

Reportaż z Bożego Ciała w Lipinach

Reportaż z Bożego Ciała w Lipinach jest dla mnie reportażem bardzo ważnym. Jako mieszkaniec Śląska, zdaję sobie sprawę jak szybko biegnie czas. Jak bardzo te tradycje są wypierane przez nowoczesność. Nasz Śląsk się zmienia i nie jest to oczywiście coś złego, ale ta silna tradycja w Lipinach jest taką nutką nostalgii za dawnymi czasami, gdy życie było prostsze i biegło wolniej. Dlatego też zdjęcia z Bożego Ciała w Lipinach zrealizowałem w wersji monochromatycznej. Chciałem w nich wrócić do dawnych czasów, może bardziej surowych, ale też pięknych. 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tej wyjątkowej procesji, a także do zobaczenia innych moich reportaży. 

Previous
Previous

Sesja portretowa w gotyckim klimacie

Next
Next

Sesja ślubna Pustynia Błędowska