Śląskie Tradycje Weselne

 

Śląskie Tradycje Weselne

Śląskie tradycje weselne to rzecz czasem święta. Wiele jeszcze jest miejsc, gdzie tych tradycyjnych weselnych zwyczajów jest naprawdę sporo. Dziś trochę właśnie o tym. Zapraszam do lektury i galerii zdjęć ze śląskiego tłuczenia szkła. 

Ślub i Wesele na Śląsku

 

Ślub i wesele na Śląsku robią się coraz bardziej nowoczesne i zgodne z trendami. Mimo wszystko jest to region bardzo mocno związany z kultywowaniem wszelkich tradycji. Tak więc przenika się tu nowoczesność i tradycja.

Jako fotograf ślubny ze Śląska obserwuję już to od dłuższego czasu. Śląskie Pary Młode w niczym nie chcą ustępować parom ze stolicy czy innych miast świata. Dzięki dostępności mediów i coraz większej świadomości mają też te możliwości. Jednocześnie ważne też dla nich są te śląskie tradycje weselne.

Śląskie wesele-tradycja i nowoczesność

Jak widać wszystko da się pogodzić. Śląskie sale weselne, salony mody ślubnej, fotografowie, wodzireje i cała oprawa ślubu i wesela jest tu na bardzo wysokim poziomie. Pary Młode mają więc w czym wybierać w tym względzie. Nowoczesne pomysły na wesele, modna suknia ślubna, dekoracje ślubne w trendach. Wszystko jest do zrobienia. Jednocześnie da się to świetnie pogodzić z tradycjami.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (17).jpg

Śląskie tradycje weselne

Śląski kołocz

Cieszy ta chęć podążania za trendami. Jako fotograf ślubny lubię, gdy ślub i wesele jest ciekawe, pięknie zaaranżowane, pełne cudownych detali. To zawsze dobrze robi dla zdjęć ślubnych.

Jednak jest kilka śląskich tradycji, które bardzo doceniam. To niby drobiazgi, ale utrzymują się tu już od wielu lat pomimo pędu czasu. Powodują, że weselne wspomnienia są jeszcze bardziej żywe.

Jedną z tradycji śląskiego wesela jest roznoszenie przez Parę Młodą weselnego kołocza. Te pieczone, lub w tej chwili najczęściej zamawiane w cukierni ciasto wykonane jest z najlepszych składników. Potem pakowane jest w ozdobną folię z wizytówką ślubną Pary Młodej. W każdej paczuszce po trzy kawałki. Każdy oczywiście z innym nadzieniem, najczęściej makowym, serowym i jabłkowym. Narzeczeni osobiście dostarczają je do wszystkich swoich znajomych, sąsiadów z którymi są związani, a którzy nie będą im towarzyszyć w dniu ślubu. Obdarowani słodkim upominkiem najczęściej rewanżują się młodym drobnym upominkiem na nową drogę życia.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (29).jpg

Niezwykłe śląskie zwyczaje przedślubne

Polterabend

Jedną z bardziej niezwykłych śląskich tradycji przedweselnych jest tzw. polterabend. To słowo zapożyczone z j. niemieckiego oznacza nic innego jak tłuczenie szkła i porcelany. Na szczęście Młodej Pary. Wesoło i głośno z najlepszymi życzeniami na nową wspólną drogę życia. Tradycyjnie tłuczenie szkła odbywa się przed domem panny młodej w przeddzień wesela. Jednakże ze względów praktycznych od wielu już lat impreza ta organizowana jest tydzień przed datą ślubu. Całkiem to mądre posunięcie, gdyż jest to zabawa najczęściej dość suto zakrapiana alkoholem.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (11).jpg

Tłuczenie szkła – śląska zabawa przedweselna

Polterabend jest imprezą częściowo tylko dającą się zaplanować. Młodzi podają znajomym tylko datę. Ta przekazywana z ust do ust powiększa grono zainteresowanych. Na przychodzących czeka poczęstunek, napitek oraz muzyka, często w tradycyjnym śląskim wydaniu. Mile widziany jest każdy, kto ma w ręku choć mały porcelanowy talerzyk. Każy, kto stłucze choć drobiazg dla szczęścia Młodej Pary. Zakazane jest tłuczenie zwykłego szkła, butelek czy słoików, gdyż to przynosi nieszczęście. Narzeczeni za zadanie mają zgodnie wszystko razem posprzątać. Przybywający z reguły są przeróżnie poprzebierani, jest dużo śmiechu, zabawy i radości.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (5).jpg

Tłuczenie szkła Paniówki

Mimo, iż fotografem ślubnym jestem od wielu już lat. Fotografowałem śluby i na Śląsku oraz w różnych zakątkach Polski. Jednak jak dotąd nie udało mi się trafić na parę, która organizowałaby tłuczenie szkła w tradycyjnym wydaniu. Aż do teraz, kiedy moja kolejna para narzeczonych mieszka w tej samej miejscowości, co i ja.

Śląska tradycja

Życzenia dla Młodej Pary

W sobotnie, niestety deszczowe popołudnie, podjechałem pod dom Panny Młodej. Wjazd pięknie przygotowany na gości, stoły pełne jedzenia i picia. Muzyka już dudniła z głośników, podwórko udekorowane balonami i banerami. Wychodzą młodzi w pracowniczych strojach i odblaskowych kamizelkach z adekwatnymi napisami. Zwarci i gotowi do pracy.

Wkrótce ze śpiewem na ustach nadeszła pierwsza partia gości i pofrunęły pierwsze talerze i kubki. Miotły narzeczonych poszły w ruch, w międzyczasie kolejni przybywający dodawali swoje trzy grosze. Szacowne grono zakonnic na czele z księdzem nie miało litości dla młodych i dostarczyło sporo pracy. Z kolei sąsiadka z czarującym makijażem zaserwowała rozbicie ładnie zapakowanej muszli klozetowej. Wszystko oczywiście na szczęście młodej pary. Tłuczenie szkła to symboliczne życzenia szczęścia na nowej drodze życia, więc trzeba trzaskać ile wlezie:)

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (6).jpg

Sto lat młodej parze

Zabawa w Paniówkach

Wejście tylko po wypiciu wkupnego kieliszka wódki. Potem każdy z gości rozsiadał się lub bawił w dowolny sposób w mniejszym lub większym gronie. Wyjątkowo zakonnice trzymały się razem i nie odstępowały siebie na krok.

Młoda para dołączyła się też do bawiących się. Oczywiście zwyczajem weselnym co i rusz musiała demonstrować swoje uczucia na wezwanie „gorzko, gorzko”. Nie obyło się też bez tradycyjnych „sto lat” śpiewanych ze sto! razy.

Jak wszędzie i jak zawsze w takich przypadkach, znalazło się kilka osób, które chętnie dostarczyło młodym odrobinę adrenaliny. Trzeba było wysypać pozbierane już szkło. I to nie raz!! Oj napracowali młodzi się w tym deszczu. Pogoda nie odpuszczała, ale właściwie nikomu to nie przeszkadzało. Kilka osób ruszyło nawet w tany. Z parasolem, bez. Nie ma znaczenia. Liczy się śmiech i dobra zabawa, której tutaj nie brakowało do późnych godzin nocnych.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (18).jpg

Ślub w Paniówkach.

Ślub i wesele w Paniówkach już niedługo. Dziś ten klimat już zagościł w domu i sercach młodej pary. Dzięki takiej szalonej zabawie rozładował się też odrobinę stres związany z organizacją tego najważniejszego dnia w życiu. Co jak co, ale ta śląska weselna tradycja warta jest kontynuowania.

Jeśli mało Wam ciekawostek o tradycjach i zwyczajach weselnych to zapraszam do lektury tutaj.

ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki.jpg
ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (24).jpg
ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (21).jpg
ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (33).jpg
ślaskie tradycje trzaskanie Paniówki 1 (9).jpg

 

 
Previous
Previous

Kobieca sesja portretowa

Next
Next

Letnia Kobieca Sesja w Polu