Obowiązujące trendy w fotografii ślubnej

 
 

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, zdarza się bowiem jedynie raz w życiu. Nie powinno zatem dziwić, że każdy pragnie mieć z tego dnia jedynie dobre wspomnienia. Osobą, która może w tym pomóc jest fotograf ślubny, który wie nie tylko jak uchwycić emocje i uczucia zakochanych, ale zna też aktualne trendy w fotografii ślubnej. Dzięki tej wiedzy jest w stanie wykonać unikalne zdjęcia będące odzwierciedleniem tego, jakimi osobami są narzeczeni, jakie mają zainteresowania i w jaki sposób chcą zapamiętać dzień własnego ślubu.

 

Fotograf ślubny potrzebny od zaraz

Przygotowując się do dnia ślubu, nie wystarczy ładnie się ubrać, uczesać, zamówić sale, catering, zespół muzyczny i poprosić tatę, wujka czy kuzyna o robienie zdjęć kiedy będą mieli na to ochotę. Znalezienie odpowiedniego fotografa, dysponującego wiedzą i doświadczeniem, powinno znaleźć się na samej górze listy rzeczy do zrobienia przed ślubem.

Po zatrudnieniu fotografa przychodzi moment na uzgodnienie z nim szczegółów zlecenie. Fotografia ślubna to coś więcej niż zdjęcia w plenerze. Tego typu ujęcia były wystarczające, ale 10, 20 lat temu. Świat idzie do przodu, a specjaliści od zdjęć ślubnych starają się nie zostawać w tyle.

Trendy w fotografii na 2019 rok

Kolejny rok trendem w fotografii będzie moda, a dokładnie stroje ślubne od projektantów, które nie tylko na żywo wyglądają zjawiskowo. Modna będzie również prostota. Zdjęcia ślubne podkreślające czystość i powagę nigdy nie wychodzą z mody. W takiej aranżacji pierwsze skrzypce gra uczucie łączące zakochanych narzeczonych. Trendem w fotografii ślubnej w 2019 r. będą też zdjęcia bez filtra. Zdjęcia surowe, naturalne, z niewielką ilością fotograficznej obróbki, mają pewną magię, którą traci się używając dostępnych ulepszaczy. Coraz popularniejsze staje się również zatrzymywanie na fotografiach momentu pierwszego spotkania narzeczonych w dniu ślubu. Jeszcze kilka lat temu nikt w Polsce nie pomyślałby, żeby sfotografować akurat tę chwilę, która jak okazuje się jest pełną emocji, radości i wzruszeń chwilą. Poza tym, coraz większe grono zakochanych pragnie na swoim weselu fotobudkę, z której zdjęcia również trafiają do albumów skrywających pamiątkowe ujęcia z tego wyjątkowego dnia.

Reportaż ślubny

Pary planujące wejść w związek małżeński w 2019 r., nierzadko decydują się na zamówienie tzw. reportażu ślubnego, który dokumentuje nie tylko moment zaślubin i przyjęcie weselne, ale również rejestruje wszystko to co dzieje się „od kuchni”. Fotograf ślubny realizujący reportaż wykonuje zdjęcia w trakcie przygotowań w garderobie, interesuje go sukienka panny młodej, jej fryzura i narastające emocje, które wbrew pozorom można ująć na zdjęciu. Jego zadaniem jest wyłapywanie i utrwalanie uczuć, zdenerwowania, radości, łez szczęścia, które już nigdy się nie powtórzą, a które warto zapamiętać. Coraz częściej para młoda wynajmuje fotografa od wczesnych godzin porannych, bo dla nich ślub to nie tylko powiedzenie wyczekiwanego „tak” przed księdzem czy urzędnikiem stanu cywilnego. Zapisana na zdjęciach historia z dnia ślubu to coś zupełnie innego niż pozowane zdjęcia w plenerze, które są od początku do końca wyreżyserowane. Reportaż tworzy więc niezwykle intymną opowieść, w której nikt nie gra, nie udaje, w której łzy szczęścia pana młodego są jak najbardziej prawdziwe. Jednak ten styl wymaga fotografa, który jest w stanie sprawnie przechodzić z planu ogólnego do detali, i jest do tego czujny, tzn. szybko znajduje się w centrum akcji i wyłapuje związane z nią emocje.

Sesja w plenerze – to obecnie takie modne!

To, że fotografia ślubna podąża z duchem czasu nie oznacza, że tradycyjne sesje pozowane odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie, każda młoda para pragnie mieć tego typu pamiątkę. Jako tło takiej sesji wybierane są różne ciekawe miejsca. Mogą to być pałace, zamki, góry, trasy motocyklowe. Coraz więcej par decyduje się na sesje ślubną w Paryżu, Wenecji, czyli w miejscach, które kojarzą się wszystkim z miłością. Choć znajdą się i tacy, dla których najromantyczniejszym miejscem są polskie Gliwice. Niektórzy decydują się na sesje ślubne z rodziną i przyjaciółmi.

Cena usług fotografa ślubnego

Bez względu na to, czy zamawia się realizację sesji ślubnej, czy też fotorelacji z uroczystości wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego kojarzy się z niemałymi kosztami i tym samym z nadszarpnięciem zaplanowanego budżetu. Cena usług proponowanych przez osoby zawodowo zajmujące się fotografią ślubną wynosi kilka tysięcy złotych z prostej przyczyny. Otóż realizacja sesji i fotorelacji to nie tylko poświęcenie całego dnia na szukanie udanych ujęć. To również późniejsza praca nad obróbką zdjęć.

Dowiadując się ile kosztuje skorzystanie z usług fotografa ślubnego wiele par zastanawia się nad, czy się to opłaca. Warto jednak zastanowić się co będzie najlepszą pamiątką z tego dnia. Prezenty od zaproszonych gości nie będą służyły wiecznie, tymczasem film to coś do czego wraca się od czasu do czasu. Z kolei zdjęcia wiszące na ścianie wspólnego domu, stojące w eleganckich oprawkach na komodzie każdego dnia będą pozwalały wrócić wspomnieniami do dnia ślubu.

 
Michał Krawczyński